دوربین تشخیص کرونا SN-T5 یا پاندا

sn-t5orPanda

با پیشرفت روز افزون بیماری کرونا در جهان، شرکت سانل، بزرگترین تولید کننده دوربین های نظارتی در جهان، به این فکر افتاد که برای پیشگیری از این ویروس در سطح جهان، از دوربین های حرارتی که می تواند دمای بدن را نظارت کند، استفاده کند و به همین علت از دوربین SN-T5 یا پاندا استفاده کرد. در ادامه با امکانات این دوربین بیشتر آشنا خواهید شد که می تواند بهترین انتخاب برای حال و هوای این روز های ما باشد. با نگهبان سازه آسیا همراه باشید.

دوربین SN-T5 یا پاندا

دوربین SN-T5 یا پاندا در سال ۲۰۱۸ توسط شرکت سانل ساخته و روانه بازار شد. این دوربین دارای دو لنز متفاوت می باشد. یک لنز، لنز حرارتی ثابت است که قدرت تفکیکی به اندازه ۰.۵ درجه سانتی گراد دارد. لنز دیگر، یک دوربین تحت شبکه ۲ مگاپیکسلی با لنز موتور دار به شمار می رود. با ترکیب این دو لنز با یکدیگر، هم می توان محیط را نظارت کرد و هم دمای بدن افراد و حیوانات را اندازه گیری کرد. این دوربین با اتصال به رایانه و دستگاه ضبط کننده مخصوص خود و همچنین پیکربندی صحیح آن، از جمله رعایت فاصله از افراد و ارتفاع مناسب، شروع به کار کرده و بدون تماس فیزیکی با افراد و از فاصله چند متری می تواند درجه حرارت بدن آنها را اندازه گیری کند. با استفاده از نرم افزار SunView می توان این دوربین را کنترل کرد. این نرم افزار خدماتی همچون تشخیص چهره، ثبت چهره های جدید و مقایسه چهره ها با بانک اطلاعاتی را توسط الگوریتم های پیچیده هوش مصنوعی ارائه می دهد.

panda

 

امکانات نرم افزار SunView

نرم افزار SunView نرم افزار اختصاصی شرکت سانل می باشد که با آن می توان دوربین های این شرکت را کنترل کرد. اما عملکرد این نرم افزار با دوربین SN-T5 یا پاندا با سایر دوربین های این شرکت تفاوت دارد. با استفاده از این نرم افزار می توان اطلاعات عبور و مرور افراد و درجه حرارت بدن آنها و زمان تردد آنها را بوسیله عکس فرد مورد نظر، پیدا کرد. همچنین می توان درجه حرارت هشدار را تعیین کرد تا هنگام رسیدن به درجه حرارت خاصی، شروع به هشدار کند. این نرم افزار می تواند بعضی بیماری های عفونی را با توجه به میزان تب و درجه حرارت تشخیص دهد. البته تشخیص این نرم افزار قابل اعتماد نیست و حتما بیمار باید توسط پزشک معاینه شود.

 

sunview

 

امکانات و کاربرد ها

دوربین SN-T5 یا پاندا به دلیل مجهز بودن به لنز حرارتی و اندازه گیری دمای بدن افراد، کاربرد های زیادی در زندگی این روز های جهان هستی دارد. از جمله کاربرد های این دوربین عبارتند از:

 1. تشخیص بیماری های واگیر دار و عفونی مثل سارس، ابولا، کرونا و… که ابتدا با افزایش دمای بدن و تب شدید، خود را نشان می دهند. این دوربین می تواند با تشخیص به موقع، جلوی این بیماری ها را گرفته و جان فرد را نجات دهد.
 2. تشخیص افرادی که قصد دارند خرابکاری انجام دهند، مانند تروریست ها. بدلیل اینکه این افراد برای انجام اهداف خود، هیجان و استرس زیادی دارند و هیجان و استرس، دمای بدن را افزایش می دهد. از این رو، می تواند مانع این خرابکاری ها شود.
 3. جلوگیری از ورود قاچاقچیان به گیت های فرودگاه و راه آهن. این افراد نیز ممکن است هنگام پنهان کردن کالای ممنوعه، دچار استرس شده و دمای بدنشان بالا برود. این دوربین از ورود این افراد جلوگیری می کند.
 4. ارائه گزارش بصورت لیست
 5. آشکارسازی وسایل غیر مجاز در صورت تغییر دمای آنها
 6. توانایی اندازه گیری دمای بدن ۱۶ نفر بر ثانیه

fever

 

دقت اندازه گیری دوربین SN-T5 یا پاندا

همانطور که گفته شد، دقت اندازه گیری دما در این دوربین ۰.۵ درجه سانتیگراد است. اما با اضافه کردن دستگاه مکملی بنام Black Body، دقت اندازه گیری این دستگاه به ۰.۳ درجه سانتی گراد افزایش می یابد. اما قیمت تجهیزات نیز به نسبت افزایش خواهد یافت. این دستگاه باید در یک ارتفاع برابر با دوربین قرار گیرد و حدودا ۳ یا ۴ متر نیز فاصله داشته باشد. زاویه دوربین باید به گونه ای باشد که بتواند دستگاه Black Body را مشاهده کرده و دقت خود را بیشتر کند. همچنین در هنگام نصب، ارتفاع دوربین و بلک بادی نباید بیشتر از ۲.۵ متر باشد. یکی از نقاط ضعف این دوربین، پایین بودن سر در هنگام رد شدن از دوربین است. پس اگر چنین موردی را در هنگام نظارت بر افراد دیدید، به آن فرد گوشزد کنید که سر خود را بالا بیاورد.

 

blackbody

 

مکان هایی که در آنها بیشتر از دوربین SN-T5 یا پاندا استفاده می شود

از این دوربین در هر جایی که احساس خطر می شود، می توان استفاده کرد. اما مکان هایی وجود دارند بیشتر از مکان های دیگر، نیاز به اندازه گیری دمای بدن انسان ها همراه با نظارت بر آنها وجود دارد. این اماکن را با هم بررسی می کنیم:

 1. ورودی های حساس و پر جمعیت مثل فرودگاه ها، ایستگاه های مترو، اتوبوس، قطار
 2. ورودی کارخانه ها و اداره ها، بدلیل ورود تعداد زیادی از کارکنان آن جا بصورت روزانه و جلوگیری از ورود افراد مشکوک به بیماری
 3. ورودی مراکز خرید و هایپرمارکت ها بدلیل جلوگیری از آلوده شدن مواد غذایی و افراد
 4. ورودی مراکز آموزشی، که از مهم ترین مراکز دولتی هر کشور می باشد و اگر یکی از افراد آنجا به بیماری مبتلا شود، به سرعت پخش خواهد شد.
 5. در ورودی و اتاق های بیمارستان ها و آزمایشگاه ها که سر و کار آنها با بیماری است.

در ادامه ویدیویی برای توضیح بیشتر درباره این دوربین آماده کرده ایم که امیدواریم از تماشای آن اطلاعات زیادی کسب کنید.

 

کلام آخر

در این روز ها سعی کنیم بیش از پیش در خانه بمانیم تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری نماییم. مسافرت های غیر ضروری را لغو کنیم، حتی المقدور کار های خود را بصورت دورکاری انجام دهیم و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم تا سال نو را بدور از بیماری آغاز کنیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. شرکت نگهبان سازه آسیا سالی بدور از بیماری را برای شما آرزومند است.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *