سیستم های امنیتی

سیستم کنترل تردد چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم کنترل تردد

Access Control یا کنترل تردد، نوعی از امنیت داده است که تعیین می کند چه کسی مجاز است به منابع شرکت، اطلاعات شرکت و بسیاری موارد دیگر دسترسی داشته باشد یا از آنها استفاده کند. کنترل تردد راهی را برای شرکت ها فراهم می کند تا اطمینان حاصل کنند که کاربران به درستی شناسایی شده اند و میزان دسترسی مناسب به آنها داده شده است. نمونه‌های مختلف کنترل تردد را می‌توان در سیستم‌های امنیتی از جمله قفل، نرده، سیستم‌های بیومتریک، آشکارسازهای حرکت، درها و غیره، یافت. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد سیستم‌های کنترل تردد بیندازیم و دریابیم که چگونه دزدگیر های پارادوکس می‌توانند نقش بزرگی در ایمنی و امنیت در صنعت تولید ایفا کنند.

سیستم کنترل تردد چگونه کار می کند؟

سیستم های کنترل تردد با شناسایی کاربران از طریق شماره پین منحصر به فرد، نام کاربری، رمز عبور و سایر اشکال شناسایی مانند اثر انگشت، کارت خوان و غیره، کار می کنند. سپس سیستم کنترل بر اساس برنامه ریزی درونی خود، تعیین می کند که چه سطحی از دسترسی به کارمند اعطا شود.

در حال حاضر، چهار نوع سیستم کنترل تردد وجود دارد. هر یک از این مدل های مختلف، سطح دسترسی مجاز به کاربر را تعیین می کند. انواع سیستم کنترل تردد عبارتند از:

کنترل تردد اجباری

کنترل تردد اجباری محدودترین نوع کنترل است. به طور کلی، تنها کارمندی که این سطح دسترسی را خواهد داشت، مالک سیستم خواهد بود. کنترل تردد اجباری برای سازمان‌هایی استفاده می‌شود که به حداکثر امنیت نیاز دارند، با اختیاراتی محدود به یک اپراتور سطح بالا.

کنترل تردد مبتنی بر نقش

این شکل از کنترل تردد به طور کلی محبوب ترین نوع کنترل است. کنترل تردد مبتنی بر نقش، دسترسی را بر اساس موقعیت شغلی کارمند فراهم می کند. به عنوان مثال، یک مدیر تولید ممکن است به مناطق و دارایی های متفاوتی نسبت به یک مدیر تدارکات دسترسی داشته باشد، بسته به آنچه که برای انجام کار خود نیاز دارد.

کنترل تردد اختیاری

کنترل تردد اختیاری کمترین محدودیت را در بین سایر نوع ها دارا است. پس از اعطای دسترسی، به هر کاربر سطح دسترسی یکسانی ارائه می شود. در مثال بالا، این بدان معنی است که مدیر تولید و تدارکات هر دو به همه منابع دسترسی خواهند داشت، صرف نظر از اینکه آیا آنها ملزم به استفاده از همه آنها در موقعیت شغلی خود در شرکت هستند یا خیر.

کنترل تردد مبتنی بر ویژگی

کنترل تردد مبتنی بر ویژگی، بر اساس مجموعه‌ای از قوانین و محدودیت‌هایی که قبلاً توسط مالک یا مدیر سیستم تعریف شده‌اند، دسترسی را به کاربران اختصاص داده یا رد می‌کند. آزادی عمل در سفارشی سازی سطح کنترل، چیزی است که این روش را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند.

چرا سیستم کنترل تردد مهم است؟

جلوگیری از دسترسی غیرمجاز

اهمیت اصلی یک سیستم کنترل تردد محافظت از اماکن در برابر دسترسی غیرمجاز است. همانطور که در بالا اشاره شد، بسیاری از این سیستم‌ها به گونه‌ای مجهز شده‌اند که افراد را از مناطقی که قرار نیست در آن‌ها حضور داشته باشند و مناطق ضروری، محدود می‌کنند.

ردیابی حرکت افراد

فراتر از حفاظت از دسترسی اولیه، سیستم کنترل تردد همچنین به کسب و کارها امکان ردیابی حرکت افراد در داخل مکان های فیزیکی را می دهد. به این ترتیب، سیستم‌های کنترل تردد به تعیین هویت هر فردی که وارد یا خارج از ساختمان یا یک منطقه تعیین‌شده می‌شود، کمک می‌کند و در صورت سوء استفاده از دسترسی، شواهدی را ارائه می‌دهد.

تقویت امنیت داده ها

سیستم های کنترل تردد فقط از دارایی های فیزیکی محافظت نمی کنند. این فناوری همچنین با تقویت امنیت سیستم‌هایی که این داده‌ها را در خود جای می‌دهند، اطلاعات و داده‌های مهم را از افتادن به دست افراد نادرست محافظت می‌کند. به این ترتیب، یک سیستم کنترل تردد قوی می تواند به کسب و کارها در کاهش احتمال نشت داده ها از منابع داخلی و خارجی کمک کند.

افزایش ایمنی کارکنان

سیستم های کنترل تردد همچنین می توانند برای افزایش ایمنی کارکنان مفید واقع شوند. در کارخانجات، تعداد زیادی دستگاه یا تجهیزات دیگری وجود دارد که برای کار کردن به آموزش تخصصی نیاز دارند. با سیستم کنترل تردد، کارگران فاقد دانش فنی مناسب می‌توانند از کار با این تجهیزات منع شوند و از به خطر انداختن خود و همکارانشان به دلیل عملکرد نامناسب جلوگیری کنند.

اکنون که متوجه شدید سیستم های کنترل تردد چقدر مهم هستند، قدم بعدی این است که مطمئن شوید که سیستم کنترل تردد مناسب را انتخاب کنید.

سیستم کنترل تردد پارادوکس

سیستم های کنترل تردد پارادوکس، مجموعه ای از راه حل های امنیتی هستند که برای کنترل و نظارت بر دسترسی به یک ساختمان یا تأسیسات طراحی شده اند. این سیستم‌ها از فناوری‌های مختلفی مانند صفحه‌کلید و کارت مجاورت استفاده می‌کنند تا به افراد، اجازه دسترسی یا عدم دسترسی را بدهند. آنها به ویژه برای مشاغل، سازمان های دولتی و سایر سازمان هایی که نیاز به محافظت از مناطق حساس یا داده ها از دسترسی غیرمجاز دارند مفید هستند.

یکی از ویژگی‌های کلیدی سیستم‌های کنترل تردد پارادوکس، مقیاس‌پذیری آن‌ها است که به آنها اجازه می‌دهد تا با نیازهای خاص سازمان‌های مختلف سازگار شوند. آنها را می توان به گونه ای پیکربندی کرد که دسترسی به یک در یا شبکه پیچیده ای از درها را کنترل کند و می تواند با سایر سیستم های امنیتی مانند دوربین های مدار بسته و سیستم های هشدار برای محافظت بیشتر ادغام شود. به طور کلی، سیستم های کنترل تردد Paradox راه حل قابل اعتماد، قابل تنظیم و جامعی را برای مدیریت کنترل تردد و امنیت در محیط های مختلف ارائه می دهند.

اجزای سیستم کنترل تردد پارادوکس

سیستم های کنترل دسترسی پارادوکس از چندین بخش سخت افزاری تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا یک سیستم کنترل تردد کامل را ارائه دهند. سخت افزار خاص مورد نیاز در سیستم کنترل تردد پارادوکس می تواند بسته به اندازه و پیچیدگی سیستم و همچنین نیازهای خاص سازمانی که از آن استفاده می کند متفاوت باشد. با این حال، برخی از اجزای سخت افزاری رایج سیستم های کنترل تردد پارادوکس عبارتند از:

  1. کنترل پنل: پنل های کنترل تردد هسته اصلی هر سیستم کنترل تردد هستند. آنها کارت خوان های سیستم، قفل درها و سایر دستگاه های مورد استفاده در سیستم را مدیریت و کنترل می کنند. پنل کنترل تردد پارادوکس، پنل ۴ سیم ACM12 می باشد. این پنل قابلیت های کنترلی زیادی را از جمله باز کردن درب هنگام تشخیص تشخیص آتش یا دود، باز کردن درب به وسیله خروجی قابل برنامه ریزی یا PGM، تنظیماتی برای درب باز مانده و زمان بندی برای باز کردن درب به صورت خودکار را دارا است.
    acm12
  2. کارت خوان: کارت خوان ها برای تأیید هویت افرادی که تلاش می کنند به یک منطقه محدود دسترسی پیدا کنند استفاده می شود. R915 و R910 کارت خوان های برند پارادوکس می باشند که به جای ۷ سیم از ۴ سیم استفاده می کنند که این موضوع نصب این ماژول ها را بسیار آسان می کند.
    r910r915

کلام آخر

در نهایت، هر کسب و کاری برای تعیین سطح دسترسی کارکنان خود و یا اطلاع از مناطق بازدید شده توسط کارکنان، نیازمند سیستم کنترل تردد می باشد که در این مقاله به بررسی سیستم های کنترل تردد پارادوکس پرداختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام، کارشناسان ما در شرکت نگهبان سازه آسیا – نماینده رسمی دزدگیر های پارادوکس در مشهد – آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *