دوربین مداربسته

مزایا و امکانات دوربین های مداربسته IP یا تحت شبکه

مزایا و امکانات دوربین های مداربسته تحت شبکه

دوربین تحت شبکه یا IP چیست؟

دوربین‌های مداربسته تحت شبکه که دوربین‌های IP نیز نامیده می‌شوند، نظارت تصویری دیجیتال را با ارسال و دریافت فیلم های امنیتی از طریق اینترنت یا شبکه محلی (LAN) ارائه می‌کنند. همانطور که از نام آنها پیداست، دوربین های IP از طریق WiFi یا کابل LAN به یک شبکه متصل می شوند. آنها اغلب با دستگاه های ضبط کننده تحت شبکه (NVR) و گاهی اوقات دستگاه های ضبط کننده دیجیتال (DVR) استفاده می‌شوند، که آنها را به یک راه‌حل معمول برای نظارت تصویری گسترده تبدیل می‌کند.

دوربین های IP کجا استفاده می شوند؟

دوربین های تحت شبکه معمولا در اماکنی مانند

 • خرده فروشی ها
 • دفاتر تجاری
 • ساختمان های دولتی
 • محیط های صنعتی
 • بانک ها
 • تقاطع های ترافیکی

نصب و استفاده می شوند.

انواع دوربین های تحت شبکه یا IP

 • دوربین تحت شبکه چرخشی (PTZ): دوربین های چرخشی یا PTZ می توانند میدان دید و زاویه خود را از طریق یک اپراتور از راه دور تنظیم کنند و به کاربران این امکان را می دهند تا رویدادها را با کنترل بیشتری ردیابی کنند. آنها می توانند مناطق بزرگ را پوشش دهند و معمولاً برای نظارت بر فضاهای عمومی در فضای باز استفاده می شوند.دوربین PTZ
 • دوربین های تحت شبکه ثابت: دوربین‌های تحت شبکه ثابت در یک موقعیت ثابت عمل می‌کنند و یک نمای واحد را در میدان دید دوربین ارائه می‌کنند و به طور مداوم سوژه‌ها را در یک کادر از پیش تعیین‌شده زیر نظر دارند. دوربین های ثابت به طور گسترده ای هم در فضای باز و هم در داخل خانه، فروشگاه های خرده فروشی و دفاتر تجاری استفاده می شوند. در مقایسه با دوربین های PTZ، آنها به پهنای باند کمتری برای پشتیبانی نیاز دارند.

 • دوربین های تحت شبکه PoE یا PoE+: دوربین های تحت شبکه PoE از یک کابل لن (معمولا Cat5 یا Cat6) برای تامین برق و داده ها به طور همزمان استفاده می کنند. این کار نیاز به اجرای دو کابل برق و داده را به طور جداگانه از بین می برد و در نتیجه میزان سخت افزار مورد نیاز را کاهش می دهد. با قطعات کمتری که باید با آنها سروکار داشت، نصب سیستم‌های PoE آسان‌تر و هزینه نگهداری آن در مقایسه با سیستم‌های سنتی کمتر است. تفاوت بین PoE و PoE+ مقدار الکتریسیته ای است که هر کدام برای تامین انرژی سیستم خود منتقل می کنند. سیستم های استاندارد PoE اکثر دوربین های IP را تغذیه می کنند و حداکثر ۱۵ وات برق را انتقال می دهند. سیستم‌های PoE+ حداکثر ۳۰ وات را انتقال می‌دهند و معمولاً در دوربین‌های پرقدرت با مکانیسم‌های گرمایش و سرمایش خاص خود استفاده می‌شوند.
 • دوربین های تحت شبکه بی سیم: دوربین های IP بی سیم برای ارسال داده های ویدئویی به یک مودم WiFi متصل می شوند. سپس فیلم به فضای ذخیره سازی ابری یا حافظه داخلی دوربین منتقل می شود. دوربین های IP بی سیم می توانند راه حل خوبی برای خانه های کوچک باشند، اما یک سیستم دوربین سیمی کمتر در معرض تداخل است و برای مناطق بزرگتر توصیه می شود.

دوربین تحت شبکه بی سیم

ویژگی های دوربین مداربسته IP

 • فضای ذخیره سازی داخلی و ابری: فضای ذخیره سازی هنگام بررسی دوربین های IP اهمیت زیادی دارد. اکثر سیستم‌های نظارتی داده‌های ویدیویی را به فضای ذخیره‌سازی ابری، هارد دیسک (HDD) و یا مموری کارت منتقل می‌کنند. راه‌حل‌های پیشرفته، فیلم را به صورت محلی روی HDD ذخیره می‌کنند، در حالی که از آن در فضای ابری نیز نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند. این سیستم‌های امنیتی «هیبرید ابری» ایمن‌تر و قابل اعتمادتر از سیستم‌هایی هستند که تنها به یک روش متکی می باشند.

فضای ابری دوربین مداربسته

 • قابلیت PoE: دوربین های تحت شبکه که بتوانند از طریق اتصال PoE تغذیه شوند، خطر و هزینه اجرای سیم برق را از بین می برند. در مقایسه با دوربین‌های کاملاً بی‌سیم، دوربین‌های تحت شبکه PoE تمایل به انتقال داده با ثبات‌تری دارند و کمتر با تداخل دستگاه‌های مجاور مواجه می‌شوند.

تکنولوژی PoE

 • رمزگذاری داده های ویدیویی: اینکه یک دوربین IP چقدر ایمن است به سطح رمزگذاری داده ها و امنیت شبکه آن بستگی دارد. رمزگذاری روشی برای پنهان کردن اطلاعات با درهم‌سازی داده‌ها است تا تنها اشخاص مجاز بتوانند آن را رمزگشایی کنند. از آنجایی که دوربین های تحت شبکه اغلب در حملات مربوط به اینترنت اشیا هدف قرار می گیرند، استفاده از استانداردهای امنیتی مدرن برای جلوگیری از هکرها در مقابل سرقت اطلاعات شرکت و حتی غیرفعال کردن کل سیستم ها کلیدی است.

دو حالت رمزگذاری داده ها عبارتند از: رمز گذاری در حالت استراحت و رمز گذاری در حالت انتقال

 • رمز گذاری در حالت استراحت: داده‌های رمزگذاری‌شده «در حالت استراحت» به این معنی است که داده‌ها در دوربین محافظت می‌شوند. RSA و AES دو نمونه از استانداردهای رمزگذاری زیرساخت کلید عمومی (PKI) هستند که تضمین می‌کنند هر کسی که به داده‌های ویدیو دسترسی دارد نمی‌تواند آن را از حافظه داخلی استخراج کند.
 • رمز گذاری در حالت انتقال: داده‌های رمزگذاری‌شده «در حالت انتقال» به این معنی است که داده‌ها در حین حرکت از طریق شبکه یا انتقال از فضای ذخیره‌سازی محلی به فضای ابری محافظت می‌شوند. سیستم‌های ایمن داده‌ها را در حین حمل و نقل با استفاده از HTTPS/SSL از طریق پورت ۴۴۳ رمزگذاری می‌کنند و فقط به سرویس‌های ابری اختصاصی اتصالات خروجی برقرار می‌کنند.

ویژگی های تکمیلی دوربین های IP

 • اشتراک گذاری فوری ویدیو: یکی از قابلیت‌های دوربین های مداربسته تحت شبکه، امکان اشتراک‌گذاری کلیپ‌های ویدئویی است. این کار، میزان زمان لازم برای هشدار به مقامات امنیتی در هنگام وقوع حوادث و اقدامات فوری را کاهش می دهد.
 • کیفیت بالای ضبط تصاویر: دوربین‌های IP عموماً در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ که به طور سنتی در سیستم‌های مداربسته استفاده می‌شوند، کیفیت ویدیویی بالاتری را ارائه می‌دهند. از آنجایی که آنها سیگنال های دیجیتال را ارسال می کنند، می توانند جزئیات بیشتری را ثبت کنند. کیفیت بالای تصاویر، امکان تجزیه و تحلیل ویدیو ها توسط هوش مصنوعی را نیز برای کاربران فراهم می کند.
 • تجزیه و تحلیل ویدئویی: سیستم‌های نظارتی مدرن از هوش مصنوعی (AI) و تجزیه و تحلیل برای تشخیص افراد و اشیاء در میدان دید دوربین استفاده می‌کنند. نرم افزار با قابلیت یادگیری عمیق می تواند از تطبیق چهره و وسیله نقلیه برای هشدار به کاربران در مورد حوادث در زمان واقعی و سرعت بخشیدن به تحقیقات استفاده کند. این سیستم‌های نظارتی پیشرفته همچنین به کاربران اجازه می‌دهند مناطق محدودی را در دید دوربین تعریف کنند و در صورت شناسایی حرکت در یک زمان خاص از روز به آنها اطلاع داده شود.

تشخیص انسان

هنگام خرید دوربین IP چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

 1. محدوده منطقه تحت نظارت شما چقدر است؟
 2. برای پشتیبانی از دوربین چقدر پهنای باند اینترنت لازم است؟
 3. فیلم های امنیتی چگونه ذخیره می شود و به چه مقدار فضا نیاز دارند؟
 4. آیا رمزگذاری داده ها مطابق با استانداردهای امنیتی مدرن است؟
 5. در کجا قرار می گیرد؟ (محیط داخلی یا خارجی؟)
 6. آیا از انتقال تصویر رمزگذاری شده بهره می برد؟

کلام آخر

در نهایت، دوربین های مداربسته تحت شبکه، نسل جدیدی از دوربین های مداربسته اند که کیفیت تصویر بسیار بهتری را نسبت به دوربین های آنالوگ سنتی ارائه می دهند و امکانات بیشتری نظیر تشخیص چهره یا اتومبیل به وسیله هوش مصنوعی را به ارمغان می آورند. در صورت وجود هر گونه سوال و یا ابهام درباره دوربین های مداربسته تحت شبکه، کارشناسان ما در شرکت نگهبان سازه آسیا – نماینده رسمی دوربین های مداربسته سانل در ایران – پاسخگوی سوالات شما می باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *